Историята на Джоузеф Пилатес

Джоузеф Пилатес е роден близо до Дюселдорф, Германия през 1883 г., бил крехко дете, страдащо от астма, рахит и ревматична треска. Неговият стремеж и решителност да преодолее тези заболявания го карат да стане компетентен гимнастик, водолаз и скиор.

По време на Първата световна война Пилатес служи като санитар в болница, където работи с пациенти, които не могат да ходят. Той прикрепя пружини за легло към болничните легла, за да подпомогне поддържането на крайниците на пациентите, което води до разработването на неговото прочуто оборудване, известно като „Кадилак“. Голяма част от този уред, макар и леко адаптиран, все още се използва и днес в много студия по пилатес.

Принципи на Пилатес

Джо Пилатес основава работата си на няколко основни принципа:

  • Дъх: „Това е първият акт на живота и последният, нашият различен живот зависи от него“. Практикуващите пилатес трябва да използват много пълни, дълбоки вдишвания.
  • Концентрация: „Концентрирайте се върху правилните движения всеки път, когато се упражнявате, за да не ги правите неправилно и по този начин да загубите всички жизненоважни ползи от тяхната стойност. Правилно изпълнени и усвоени до степен на подсъзнателна реакция, тези упражнения ще отразят грацията и баланса във вашите рутинни дейности…“
  • Центриране: Подчертава се силата на тялото, която е зоната между долните ребра и бедрата и включва мускулите на долната и горната част на гърба. Центрирането на ума чрез фокус върху ядрото е ключово. Методът работи върху изграждане на здрав и осъзнат център.
  • Контрол: Контролиране на всички движения, насочени от ума. Пилатес казва: „Добрата поза може да бъде придобита успешно само когато целият механизъм на тялото е под перфектен контрол.“
  • Прецизност: Обръща се важно внимание на коректното изпълнение и подравняване, движенията трябва да са точни и разбираеми.
  • Поток: Елегантността на движението се определя като поток, който се извършва с грация и плавност.

Еволюция на пилатес

През годините методът на Пилатес постепенно се развива и интегрира в използването на съвременни уреди. Корените на техниката обаче са пропити във философията и моделите на движение, проектирани от Джоузеф Пилатес преди повече от 90 години. 
Популярността на Пилатес метода се разпространява бързо, понастоящем пилатесът се превърна в световен феномен с над 12 милиона хора, които практикуват и броят им продължава да расте поради неговата ефективност и адаптивност.